Kde roste víno

Barik (Barrique) je dubový sud o obsahu asi 225 l, který se používá k vyzrávání vín. Sudy se vyrábějí z amerického nebo francouzského dubu a pro uložení vína se mohou použít pouze třikrát. Víno ze dřeva sudu vyluhuje aromatické látky (vanilin, laktony, třísloviny a nezkvasitelné sacharidy). Délka ležení vína v barikovém sudu záleží na zkušenostech sklepmistra a požadavcích na konečné aroma a chuť vína. Pokud je tato doba příliš dlouhá, pak vonné a chuťové látky ze sudu překryjí odrůdový buket vína. Uložení vína v barikových sudech bývá deklarováno na etiketě, mj. k odlišení od laciných a někdy sporných metod, kdy se ke zrajícímu vínu pouze přidávají kousky dřeva nebo se přímo přisypává příslušný práškový aromatický preparát, čímž se dosáhne obdobného výsledku. Po dožití jako vinné sudy se v barikách někdy ještě nechávají zrát lihoviny jako např. rum, whisky ap. Při tom se vyluhují nejen zbylé aromatické látky dřeva, ale i ty, které dřevo pojalo ze skladovaného vína. U nás je největším distributorem firma Sudová vína velkoobchod.

Moderní sportovní povrchy

Doba jde dopředu a žádné průmyslové odvětví si nemůže dovolit stagnovat. Nové technologie, výrobní postupy a materiály se nevyhnuly ani výrobě sportovních povrchů. Z hřišť tak pomalu začínají mizet přírodní povrchy, které jsou čím dál častěji nahrazovány povrchy umělými. Jaké jsou hlavní přednosti těchto povrchů?

Především jsou bezpečnější a šetrnější k pohybovému aparátu sportovců. Mají jednotné vlastnosti, skluzové charakteristiky a odskok míče po celé ploše hřiště. Umělé povrchy jsou téměř nezávislé na okolním počasí a umožňují tak celoroční využití. Jejich instalace je jednoduchá a bezproblémová. S tím se pojí také velmi nízké náklady na údržbu a provoz.

Nové umělé povrchy mají své specifické vlastnosti, vhodnou volbu povrchu ovlivňuje řada faktorů. Především se bere ohled na sporty, které na něm mají být provozovány. Místní podmínky a převažující typ uživatelů.

Joomla SEF URLs by Artio